Łatwo jest zapomnieć, że idąc do lekarza, wchodzimy również do jego gabinetu. Jak w przypadku każdego biznesu, prowadzenie praktyki lekarskiej może być ryzykowne. Mając to na uwadze, ważne jest, aby Twoja praktyka miała odpowiedni rodzaj ubezpieczenia, aby chronić się, jeśli coś pójdzie nie tak. W końcu, jeśli nie masz polisy ubezpieczeniowej, która pokryje potencjalne zobowiązania i koszty, kto to zrobi? Zabezpieczenie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest jedną z pierwszych rzeczy, o które pyta większość nowych lekarzy rozpoczynających prowadzenie własnej praktyki. Na szczęście jest to również jeden z najłatwiejszych do podjęcia kroków przez nowego lekarza. Oto kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o tym, dlaczego powinieneś uzyskać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla swojej praktyki medycznej.

Co obejmuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokrywa rachunki medyczne, koszty sądowe oraz inne koszty, które mogą wynikać z pozwu wniesionego przez pacjenta lub osobę trzecią. Niektóre przykłady rodzajów roszczeń prawnych, które mogą spowodować potencjalną odpowiedzialność lekarza obejmują:

 • Zaniedbanie medyczne – Kiedy pacjent doznaje obrażeń lub umiera z powodu zaniedbania lekarza.
 • Napad – gdy pacjent jest poszkodowany z powodu napaści na jego osobę przez lekarza lub członka personelu.
 • Zaniedbanie – gdy lekarz zostaje uznany za winnego tego, że nie zapobiegł szkodzie pacjenta.

Łatwo jest zapomnieć, że idąc do lekarza, wchodzimy również do jego gabinetu

Kto powinien mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej?

Chociaż ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest dobrym pomysłem dla wszystkich lekarzy, jest ono szczególnie ważne dla tych, którzy prowadzą indywidualną lub małą praktykę. Jest tak dlatego, że prawdopodobieństwo bycia pozwanym jest większe w tego typu praktykach. Jeśli jesteś w dużej, wielo-lekarskiej praktyce, to nadal dobrym pomysłem jest posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W końcu, jeśli jeden z twoich kolegów zostanie pozwany, to wszyscy mogą zostać łatwo uderzeni z dużym rachunkiem za proces i jeszcze większą utratą dochodów.

Dlaczego ubezpieczenie od odpowiedzialności jest tak ważne?

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej chroni Twoją praktykę medyczną. Chociaż możesz czuć się pewny swoich umiejętności medycznych i zdolności do pomocy swoim pacjentom, to wciąż mądrze jest mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności. Nawet najlepsi lekarze mogą popełniać błędy. Jeżeli zostaniesz pozwany, wtedy będziesz miał środki finansowe na zapłacenie wszelkich szkód, które wynikają z twoich błędów. Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej lekarza chroni również Twój osobisty majątek. Jeśli zostaniesz pozwany i przegrasz, będziesz miał fundusze na opłacenie prawnika i wszelkich odszkodowań przyznanych przez sędziego. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, sam będziesz musiał zapłacić za te rachunki.

Jakie pytania powinieneś zadać szukając dobrego ubezpieczyciela?

 • Jakie rodzaje roszczeń prawnych obejmuje Twoja polisa ubezpieczeniowa?
 • Jaka jest kwota, którą firma ubezpieczeniowa wypłaci, jeśli zostaniesz pozwany?
 • Ile roszczeń zostało wypłaconych w zeszłym roku?
 • Jakie rodzaje roszczeń są w toku?
 • Jakie rodzaje roszczeń zostały wniesione przeciwko lekarzom w Państwa okolicy?

Znalezienie właściwej firmy ubezpieczeniowej: Kroki, które należy podjąć

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej pokrywa rachunki medyczne, koszty sądowe oraz inne koszty, które mogą wynikać z pozwu wniesionego przez pacjenta lub osobę trzecią

Teraz, gdy już wiesz, czego potrzebujesz i dlaczego, nadszedł czas, aby faktycznie udać się na zakupy ubezpieczeniowe. Zanim zaczniesz szukać, powinieneś wiedzieć kilka ważnych rzeczy. Po pierwsze, należy pamiętać, że być może trzeba będzie się rozejrzeć, aby znaleźć odpowiednią firmę. Istnieje wiele różnych rodzajów firm ubezpieczeniowych, a nie wszystkie z nich są tworzone jednakowo. Po drugie, upewnij się, że rozejrzysz się po okolicy. Rozejrzyj się po różnych ubezpieczycielach, aby zobaczyć, kto oferuje najlepszą ofertę. Chcesz mieć pewność, że porównujesz jabłka do jabłek, jeśli chodzi o cenę i pokrycie. Po trzecie, należy rozejrzeć się za ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Podczas gdy większość innych rodzajów polis jest dość podobna, ubezpieczenie od odpowiedzialności jest bardzo różne od innych rodzajów ubezpieczeń.

Co musisz zrobić

 • Odwiedź biura kilku ubezpieczycieli.
 • Zadzwoń do każdej z firm, aby dowiedzieć się, czy przyjmują klientów wchodzących.
 • Poprosić o rozmowę z przedstawicielem handlowym, który zajmuje się roszczeniami.
 • Poprosić o podział składki na rodzaje ryzyka, na jakie narażona jest Twoja praktyka.
 • Poproś o wycenę polisy, którą rozważasz.

Wnioski

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ważną częścią działalności każdego lekarza. Może ono pomóc chronić Ciebie i Twoją praktykę w razie wypadku, pozwu sądowego lub innego rodzaju roszczenia. Kiedy zdecydujesz się na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, upewnij się, że masz jasny pogląd na to, do czego jest ono potrzebne i dlaczego go potrzebujesz.