Kiedy nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, łatwo jest przeoczyć drobne szczegóły, które mogą mieć duży wpływ na Twoje codzienne życie. Jednak przy tak wielu różnych rodzajach dostępnych okularów i soczewek, wiedza o tym, na co zwracać uwagę, może być trudna. Na przykład, czy wiesz, jakie cechy są ważne przy wyborze pary okularów do czytania? A może wiesz, jakie pytania należy zadać podczas przymierzania okularów przeciwsłonecznych? Jeśli jesteś nowy w świecie okularów korekcyjnych, mamy dobrą wiadomość: to nie jest tak straszne, jak się wydaje! Oto nasze najważniejsze wskazówki, które pomogą Ci znaleźć idealną parę.

O czym należy pamiętać przy wyborze okularów korekcyjnych

Tak jak w przypadku każdego rodzaju okularów, ważne jest, aby przemyśleć wybór okularów korekcyjnych. Dzieje się tak dlatego, że choć okulary mają za zadanie korygować wzrok, to wpływają również na to, jak ludzie czują się sami ze sobą. Na przykład, niektórzy ludzie uważają, że czują się bardziej pewni siebie i atrakcyjni, gdy noszą kontakty. Podczas gdy inni czują się bardziej pewni siebie, gdy noszą okulary. Studiowanie okularów powinno być pozytywnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie, jak i Twoich okularów. Poczujesz się bardziej pewny siebie w swoim wyglądzie, gdy zrozumiesz, czego oczekiwać od okularów korekcyjnych. Konkretnie, powinieneś pomyśleć o tych rzeczach przy wyborze okularów:

 • Jaka jest Twoja recepta na wzrok?
 • Jaka jest twoja recepta?
 • Jak często używasz swoich okularów?
 • Jaka jest twoja recepta?
 • W jakim celu używasz swoich okularów?

Pytania, które powinieneś zadać przed zakupem okularów

Istnieje wiele różnych rodzajów okularów, w tym okulary na receptę, okulary ochronne i okulary do czytania

 • Czy jest to opłata jednorazowa czy koszt jest rozłożony w czasie?
 • Ile par okularów mogę kupić za ten koszt?
 • Jakie są plusy i minusy każdej opcji?
 • Czy można rzucić okiem na okulary osobiście, aby uzyskać lepsze poczucie jakości?
 • Czy istnieje tańsza opcja, która może działać równie dobrze?
 • Czy jest droższa opcja, która będzie trwać dłużej?

3 rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych

 • Marka: Jeśli wybierasz z szerokiej gamy marek znalezionych w sklepach z okularami, może warto zbadać marki, które lubisz.
 • Jakość: Chociaż możesz znaleźć tańsze okulary przeciwsłoneczne, jakość jest najważniejsza przy wyborze soczewek. Na przykład, możesz być w stanie znaleźć parę okularów przeciwsłonecznych za 5 dolarów z soczewką o niskiej jakości. Jednak powinieneś również zwrócić uwagę na jakość ramy i ogólnej konstrukcji.
 • Dopasowanie: Właściwe dopasowanie jest tak samo ważne przy zakupie okularów przeciwsłonecznych, jak w przypadku innych rodzajów okularów. Jeśli okulary przeciwsłoneczne są zbyt duże lub zbyt małe, nie będą w stanie chronić Twoich oczu tak dobrze. Jeśli możesz, przymierz okulary w sklepie, aby zobaczyć, jak wyglądają na Twojej twarzy.

Jakie okulary wybrać?

Istnieje wiele różnych rodzajów okularów, w tym okulary na receptę, okulary ochronne i okulary do czytania

Istnieje wiele różnych rodzajów okularów, w tym okulary na receptę, okulary ochronne i okulary do czytania. Ogólnie rzecz biorąc, okulary na receptę powinny być używane tylko wtedy, gdy Twoja recepta wynosi od 0,0 do -6,0. Okulary ochronne powinny być używane, gdy Twoja recepta wynosi od -6,0 do -12,0, a okulary do czytania powinny być używane, gdy Twoja recepta wynosi od -12,0 do +2,0. Jeśli masz dzieci, możesz również rozważyć kupienie im pary okularów przeciwsłonecznych. Podczas gdy ważne jest, aby chronić młode oczy przed zbyt dużą ilością UV, okulary przeciwsłoneczne są również doskonałym sposobem na ochronę dzieci przed słońcem.

Poszukiwanie własnego stylu

Jeśli próbujesz znaleźć parę okularów, które pasują do Twojego wyjątkowego stylu, pamiętaj o tych wskazówkach:

 • Kup najpierw okulary przeciwsłoneczne.
 • Podczas gdy możesz znaleźć kilka świetnych par okularów na receptę w okulistyce, możesz również znaleźć kilka świetnych okularów przeciwsłonecznych po prostu przeglądając swoją szafę.
 • Jeśli to możliwe, przymierz różne pary okularów, aby znaleźć najlepsze dopasowanie. Jeśli robisz zakupy online, możesz to zrobić, otrzymując inną parę okularów do przymierzenia za każdym razem.
 • Zastanów się, jakie okulary przeciwsłoneczne chciałbyś nosić. Czy interesują Cię aviatorki? Coś bardziej swobodnego?

Jaki rodzaj okularów wybrać?

 • Jeśli nie jesteś pewien, co chciałbyś nosić, najlepiej zacząć od bardziej ogólnego typu soczewek. W ten sposób będziesz miał więcej opcji, jeśli zmienisz zdanie. Na przykład, jeśli chcesz kupić parę lotników, możesz zacząć od pary okularów ochronnych. Następnie, gdy poczujesz się bardziej komfortowo z tym stylem, możesz wybrać bardziej specyficzną parę soczewek.
 • Jeśli masz młodsze dzieci, rozważ zdobycie dla nich pary okularów przeciwsłonecznych. Chociaż ważne jest, aby chronić ich oczy przed słońcem, okulary przeciwsłoneczne mogą również pomóc w ochronie przed niebezpiecznymi promieniami UV.
 • Jeśli nie jesteś pewien, co chciałbyś nosić, rozważ zakup bardziej ogólnego typu soczewek. Na przykład, jeśli chciałbyś nosić okulary lotnicze, możesz wybrać parę okularów do czytania. Następnie, gdy poczujesz się komfortowo z tym stylem, możesz wybrać bardziej szczegółową parę soczewek.